fbpx

JAK PRZYGOTOWAĆ BASEN DO SEZONU LETNIEGO?

Żeby bezpiecznie i komfortowo korzystać z basenu w okresie letnim konieczne będzie oczyszczenie niecki po okresie zimowym oraz zadbanie o stan wody. Opisujemy jak zbadać jej parametry oraz jakie czynności wykonać, by szybko i sprawnie uruchomić basen na sezon letni.

basen 1

ZACZYNAMY OD PORZĄDKÓW

Jeśli Twój basen ma pokrywę odsuń ją, wyczyść i pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu. Zadaszenie lub pokrywa w basenie oszczędzą nam pracy, ponieważ chroni wodę przed zabrudzeniami. Jednak gdy na powierzchni wody widać zanieczyszczenia i liście trzeba usunąć je przy pomocy podbieraków.

Następnie trzeba zadbać o nieckę. Wypuść z basenu wodę i zajmij się czyszczeniem jego dna oraz ścian. Najlepiej użyć specjalnej gąbki np. takiej lub szmatki. Zastosuj specjalne żele do czyszczenie np. Hth żel czyszczący linie wody i płyny (preparaty zasadowe) np. Fliser K Super , które umożliwiają szybkie usunięcie brudu, tłuszczu i sadzy. Nie bez znaczenia jest konsystencja środków chemicznych: jeśli będą gęste to wówczas lepiej sprawdzą się w czyszczeniu pionowych powierzchni.

Prace z użyciem detergentów wykonuj w rękawicach ochronnych. Namocz gąbkę lub ścierkę w przygotowanym zgodnie z instrukcją preparacie i zetrzyj brud. Na koniec dokładnie opłucz wodą powierzchnię, którą umyłeś detergentem. Polecane produkty są bezpieczne dla mozaiki, kafelek lub folii basenowej odpornej na kwas.

ZADBAJ O WODĘ

Uzupełnij basen świeżą wodą. Do świeżo nalanej wody warto dodać środek zapobiegający odkładaniu się związków wapnia i magnezu w postaci kamienia – środki przeciwosadowe, jak również środek przeciw glonom – Hth koncentrat glonobójczy. Nie można też zapomnieć o regulacji poziom pH. Optymalnie wynosi 7,2-7,4 pH. W sytuacji gdy pH ma nieprawidłową wysokość zastosuj specjalne preparaty do jego regulacji – np. takimi. Gdy pH przekracza podaną wartość – pH minus (by ją obniżyć), a gdy jest niższe – pH plus (żeby ją podwyższyć).

W celu uzdatnienia wody konieczne jest przeprowadzenie jej oczyszczenia i zdezynfekowania metodą chlorową, której zastosowanie pomoże zniszczyć bakterie i wirusy oraz zapobiegnie ich powtórnemu rozwojowi. Do wyboru są preparaty z chlorem w tabletkach, granulacie i w płynie (podchlorynem sodu). My polecamy granulat – Hth chlor szokowy. Mamy również chlor w tabletkach – Hth chlor tabletki. Dla pewności, że bakterie, wirusy i mikroorganizmy zostaną zniszczone można zdezynfekować wodę 2 razy. Dokładnie przeczytaj instrukcję aplikacji preparatów, ponieważ sposób stosowania detergentów zależy od ich rodzaju.

OCZYŚĆ FILTRY

Kolejnym elementem są filtry. Pamiętaj o oczyszczeniu filtra, ponieważ jeśli będzie brudny namnożą się w nim bakterie i przedostaną się do wody. Starannie go wymyj – filtry kartuszowe - (można użyć środka do czyszczenia – Hth czyszczący filtr), lub wymień na nowy. Filtry piaskowe należy zdezynfekować. W tym celu przeprowadź chlorowanie szokowe przy użyciu odpowiednich produktów chemicznych (przeważnie - na każde 10 m3 użyj ok. 10 tabletek chloru albo 200g granulatu chlorowego). Jeśli piasek znajduje w filtrze dłużej niż 3 lata to najlepiej go wymień. Nie zapomnij skontrolować prefiltra pompy oraz koszyk skimmera: sprawdź, czy zebrały się w nich liście lub zanieczyszczenia. Jeśli zauważysz nieczystości – należy je usunąć.

SPRAWDZANIE SPRZĘTU

Na koniec należy zamontować wszystkie elementy basenu, które zostały zdemontowane na okres zimy (jak drabinki, wylewnice, atrakcje wodne). Przy montażu należy zwrócić uwagę na stan techniczny skimmera, kanałów przelewowych, krat, oświetlenia podwodnego, projektorów i puszek połączeniowych, przeprowadź ewentualne naprawy i wymianę sprzętu. Jeżeli uszkodzenia nie będzie można usunąć we własnym zakresie, należy skorzystać z profesjonalnego serwisu. - Kursport – Brodowska 3 – 18 442 84 89

W ten sposób przygotujesz basen do sezonu letniego i będzie można z niego swobodnie korzystać.

P.S. Produkty, na które wydać będziemy musieli trochę więcej pieniędzy, w większości przypadków charakteryzują się o wiele wyższą jakością niż ich tanie odpowiedniki, mają też o wiele lepsze właściwości ochronne.